Elektřina až do zásuvek
Než si na chyták odpovíme, řekneme si, že elektřina vzniká v elektrárně, kde ji vyrobíme a pak putuje dlouhou cestou až k nám do domu a do zásuvky, kde už nám slouží pro nějaké přístroje.
Kdybychom vyrobili elektriku o té síle, co ji máme doma, tak se k nám prostě nedostane. Proto se vyrábí silnější, aby se pak v různých úpravnách její síla snížila a mohla doputovat na kýžená místa.
Jistě jste si všimli, že píši o síle, nikoli o Voltech, Wattech, nebo Ampérech. A tím se dostáváme k otázce v perexu.
Elektrikář to odhalil samozřejmě ihned, ale většina lidí siplete napětí a proud. A to je velká chyba. Jen stručně, napětí je udáváno ve Voltech, proud je udáván Ampérech. Proud je to, co může zabíjet. Volty ne.
Nuže, vyrobená elektřina, tedy elektrony se začnou pohybovat a obrazně putují s ranečky na zádech k nám. Po výrobě vychází elektřina do prvních drátů 1739× silnější, než máme doma. To proto, že dráty si po cestě hodně „ukousnou“ takže v nich je 400 kV.
Po cestě potkají různé trafostanice, kde se to všechno musí upravit tak, aby nám nevyhořelo obydlí. Což by nemělo, protože mámejističe. A ty mají pod kontrolou tu neviditelnou sílu, která nám posléze roztočí vrtule větráku. Například.
Proto je dobré si občas kontrolovat stav zásuvek jako takový, protože věkem se přece jen může stát ledacos. Pokud ještě narazíte na ty úplně staré, z černého bakelitu a kulaté, rychle je vyhoďte a dejte nové, protožerevizní technik, kdyby je viděl tak by asi dostal psotník. Vy si kupte nové, nejlépe zásuvky Schneider http://www.kurzy.cz/akcie-eu/schneider-electric-7838/historie/czk/ lightpark, a ty už technika nechají zcela v klidu. I on ví, že jde o renomovanou značku a že tento výrobce má všechny parametry, které mít má. Takže revize pro případný certifikát například pojišťovně se odbude rychle a bez potíží. Pamatujte, jedinězásuvky Schneider jsou zárukou bezproblémového chodu domácnost jako celku.