Myslíte si, že zdravá strava a naše stravování obecně nemůže ovlivnit naši pleť? To se ale velmi pletete. Stravování má totiž obrovský vliv na celé naše tělo, včetně pleti. Pokud budeme jíst nezdravě, budeme jíst smažená, tučná jídla, a kvanta cukru, projeví se to bohužel i na naší pleti.

Určitě jste slyšeli o tom, že cukr škodí naší pleti. Spoustu lidí udává, že je po vysazení, nebo velkém omezení bílého cukru, došlo ke zlepšení jejich pleti. Zejména pokud trpíte na akné, je vhodné alespoň na nějaký čas cukr vyřadit. Nemusí to sice fungovat na každého, ale minimálně uvidíte, jestli na vás bude mít takové vysazení nějaký efekt.

cukr

Určitě víte, že 80 % naší pokožky tvoří kolagen. Ten z naší pleti postupně mizí, jak dochází k stárnutí. Ovšem naše stravování může přispět k tomu, že úbytek kolagenu z naší pleti nebude tak rychlý. Od zhruba 25 roku života se z naší pleti ztratí ročně asi 1 až 2 % kolagenu. Abychom tuto ztrátu tedy vyrovnali, buď si zvolíme collagen ve formě doplňků stravy, anebo můžeme do svého jídelníčku zařadit takové potraviny, které mají vysoký obsah kolagenu. Nejlepší a nejjednodušší potravina je asi vývar, který si uvaříte z kosti. Kosti mají vysoký obsah kolagenu, a proto jsou vývary pro jeho doplnění opravdu skvělé. Také některé vnitřnosti mají vysoký obsah kolagenu, jako například dršťky. Pokud vaříte kosti, maso, které se nachází přímo na nich, je skvělým zdrojem kolagenu.

vývar

Nezapomeňte, že pro to, abychom měli dostatek kolagenu, potřebujeme mít i dostatek vitamínu C. Bez něj si totiž nedokáže tělo kolagen sám tvořit. Proto bychom se měli mimo potraviny výše uvedené zaměřit i na ty, které nám dodávají právě tento vitamín. To mohou být například oříšky, cibulka, banány, papája, pomeranče, mandarinky, pomelo, grapefruity, citrony, červená paprika, maliny, jahody, višně, listová zelenina, česnek a mnoho dalších potravin.