V České republice se ujímá slova technologie LED. Tento proces však probíhá postupně, lidé čerpají informace relativně pomalu a vývoj nástupu tohoto typu osvětlovací techniky neprobíhá skokově. I v dnešních dnech je stále v provozu celá řada svítidel typu zářivek s indukčními předřadníky s paticí T8. Ta je nejčastějším zářivkovým typem. Setkáváme se s ní kupříkladu v některých veřejných budovách – školách a institucích, na některých pracovištích a v prostorách dopravní obslužnosti. Jaké jsou hlavní důvody, proč se postupně nahrazují trubicovými zdroji LED?

zářivka

Spotřeba elektřiny – ceny elektrické energie neustále rostou, a to je hlavním důvodem k tomu zaměřit se na ekonomický provoz osvětlení. Markantní je to především v domácnostech maloodběratelů, kde se snížení ceny projeví na rodinném rozpočtu, tento proces ovšem zasáhl i podnikatelské subjekty. Snadno si dnes ověříme kupeckými počty s ohledem na životnost výrobků úsporu ve spotřebě, od níž se odečítají pořizovací náklady. Ta je ve srovnání s vláknovou žárovkou a zářivkou značná.

Elektronický předřadník – uvnitř trubic na bázi polovodičů se nachází předřadník elektronický, který nebzučí, a po celou dobu jejich životnosti upravuje vstupní napětí zdroje pro provoz polovodičových čipů. Odpadají tedy další náklady na výměny tlumivek a startérů, a především jde o tichý provoz.

zářivky

Blikání – velmi rychlý náběh a absence nepříjemného blikání je typickým znakem nové technologie, tohoto jevu se docílilo elektronickým předřadníkem napájeným stejnosměrným proudem.

Počet sepnutí – klasické zářivky plněné plynem a zapalované startéry byly závislé na počtu sepnutí, čím častěji jste je rozsvěceli a zhasínali, tím více se zkracovala jejich životnost. K tomuto jevu tu prakticky nedochází, počet sepnutí nemá u LED zářivek žádný vliv na jejich délku provozu.