Mít svůj vlastní dům nebo byt je snem téměř každého člověka. Problémem jsou ovšem ceny nemovitostí, které v posledních letech vyšplhaly do zázračných výšin. Málokdo z těch, kteří mají průměrnou mzdu, si mohou vlastní bydlení dovolit. Zatímco dřív možná bylo možné našetřit si vlastními silami na nákup vlastní nemovitosti, nebo alespoň na jeho větší část, dnes mají lidé co dělat, aby ušetřili vůbec na tu částku, kterou banka požaduje, aby žadatelé o hypotéku měli. A nepředpokládá se, že by se situace v nejbližších letech změnila, vzhledem k tomu, jak si momentálně stojí naše ekonomika.

peníze

Ceny všeho jsou dnes na historických maximech. Ať už se jedná o věci, které každý den potřebujeme, jako je jídlo, drogerie a podobně, nebo i věci, které se pojí právě se stavbou či rekonstrukcí, jako je práce řemeslníků, stavební materiál a další věci. S takovými vyhlídkami opravdu není snadné šetřit.

kalkulačka

Není tedy divu, že drtivá většina těch, kteří chtějí vlastní bydlení, se uchýlí k tomu, že si vezmou hypotéku. Hypotéka je opravdu ta nejvýhodnější možnost financování, pokud jde o bydlení. Má nízké úroky, dlouhou dobu splatnosti a díky dlouhé době splatnosti si i můžete nechat nastavit relativně nízké měsíční splátky. Problémem ovšem někdy je vůbec onu hypotéku získat. Banky totiž odmítají čím dál tím více žadatelů kvůli nesplněným podmínkám, ať už je to nízký příjem nebo jiné překážky. Banky si totiž důkladně prověřují vše. Můžete mít dostatečný příjem, ale pokud například nepracujete na plný úvazek nebo jste teprve ve zkušební době, hypotéku nedostanete.

Hodně striktní jsou i banky ohledně těch, kteří jsou v registru dlužníků. U takových si můžete být jistí, že žádost o hypotéku neschválí, dokud nebudete z registru pryč. V takovém případě pro vás může být řešením zažádat si o nebankovní hypotéku bez registru.