Peníze jsou něco, co my lidé nedokážeme postrádat. Jsou pro nás čímsi připomínajícím suchou obdobu živé vody – každý, kdo je má, rázem ožije a má se daleko líp, zatímco ten, kdo je nemá, nemůže vlastně skoro nic. Porovnejte si sami, jaký je rozdíl mezi životem, který je finančně zajištěný, a přežíváním třeba i bez koruny v kapse. Je to jako pověstné nebe a dudy, že?

Nemůžeme se tedy divit, že my lidé tolik usilujeme právě o získání dostatku peněz. Že není mnoho věcí, které by pro nás měly větší význam než peníze. Snad kromě života jako takového, zdraví a lásky není nic, co by mohlo na našem žebříčku hodnot peníze předhonit. A vlastně ani s tou láskou si nejsem zase až tak moc jistý.

cizí peníze

Ale fakt, že my lidé tolik prahneme po penězích, neznamená, že je získáme vždy, když je potřebujeme, v dostatečném množství. Peníze mít chceme a snažíme se o jejich získání, ale to neznamená, že se k nim také dostaneme. A kdykoliv tak může nastat situace, v níž už nemáme čím platit, i když platit chceme a musíme.

Jenže je jasné, že bez peněz nezvládneme financovat zhola nic. Bez těch jsme odkázaní jedině na milosrdenství jiných lidí. A to je nejisté, nedokonalé a frustrující. Kdo by se radoval z toho, když si nic nemůže dovolit a musí snad jít i žebrat?

cizí peníze

Ale jak jinak se dostat k penězům, když si je nevyděláme? Pak už mnohdy zbývá jedině možnost vzít si půjčku. Kterou ale dostaneme jenom tehdy, když nám oslovený poskytovatel půjček uvěří, že mu tuto pomoc splatíme. A tak je běžné, že se žadatelé o půjčky prověřují. A nejsnadnější to mívají žadatelé o hypotéky bez registru od nebankovní společnosti. Protože těm stačí dát jenom nemovitost do zástavy a dál už se tu není třeba ničeho obávat. I kdyby někomu nikdo jiný nikde jinde nepůjčil, tady je taková pomoc jistá. I když má žadatel jen nízké příjmy a záznamy v registrech dlužníků.