NejznámÄ›jší typy žárovek do pÅ™edních svÄ›tlometů jsou oznaÄené jako H7 a H4. H7 je novÄ›jší typ s jedním vláknem, urÄený zvlášť pro dálková a zvlášť pro potkávací svÄ›tla. Starší typy žárovek H4 dvouvláknové se využívají pro oba typy svÄ›tel souÄasnÄ›.noÄní provoz na víceproudé silnici

Náhled do historie H4

Autožárovky H4 mají dvÄ› vlákna a v odborné terminologii se nazývají „bilux“. Poprvé spatÅ™ily svÄ›tlo svÄ›ta na výrobních linkách již v polovinÄ› roku 1967, a po úspěšném testovacím režimu se v roce 1970 zaÄaly vyrábÄ›t sériovÄ› a montovat do pÅ™edních svÄ›tlometů celé Å™ady vozidel. Na svou dobu pÅ™evratná technologie, která s halogenovým plynem uvnitÅ™ baňky zvládla osvítit jízdní pruh do takové vzdálenosti, aby byla jízda v automobilu bezpeÄná.
Ve své dobÄ› to bylo naprosto dostaÄující osvÄ›tlení, dnes už s výkonnÄ›jšími vozy a s vyšší povolenou rychlostí na dálnicích a rychlostních komunikacích rostou také nároky na pozornost, zkracuje se reakÄní Äas, a to vyžaduje lepší podmínky, co se týÄe osvÄ›tlení. Proto se také vyrábí autožárovky, které pÅ™ekonaly běžný standard, a nabízí více svÄ›tla, resp. více jasu a lepší kontrast.
Vyšší kvalita osvÄ›tlení vÅ¡ak také znamená nabídnout Å™idiÄům bÄ›lejší odstín svÄ›tla, s vyšší teplotou chromatiÄnosti, než je u starších typů autožárovek zhruba 3000 K. A takové parametry vám může poskytnout více znaÄkových výrobců, mezi nimiž se v nezávislých testech na pÅ™edních pozicích umístily znaÄky Philips https://www.tisknulevne.cz/naplne-do-tiskaren/philips/ a Osram.pÅ™ední svÄ›tlomet veterána

BezpeÄnÄ›jší jízda s autožárovkou H4

I starší svÄ›tlomety se mohou osadit výkonnostnÄ› silnÄ›jšími zdroji. Například výrobce Osram již Å™adu let nabízí typové Å™ady Silverstar, Cool Blue a Night Breaker urÄené i pro tato vozidla, s paticemi P43t-38. Svým výkonem se vyrovnají i moderním svÄ›tlometům, Å™idiÄ má k dispozici jasnÄ›jší a kontrastnÄ›jší ostré bílé svÄ›tlo o pÅ™ijatelnÄ›jším odstínu, s teplotou chromatiÄnosti až 4200 K. Tato barva svÄ›tla snižuje únavu za volantem, zkracuje reakÄní Äas v běžném provozu a zvyÅ¡uje bezpeÄnost a jízdní pohodlí.