Náhradní zdroje výroby elektrického proudu nachází využití buď jako stacionární, nebo přenosné mechanismy. Můžeme je jednoduše rozdělit podle provozní kapacity a dle pohonné jednotky. Stacionární zdroje o vysokém výkonu bývají umístěny v objektech, kde každý, i krátkodobý neplánovaný výpadek rozvodné sítě může způsobit vážné problémy, nebo dokonce ohrožení osob na životě. Jsou to především zdravotnická zařízení – chirurgická oddělení, jednotky intenzivní péče, pracoviště radiologická, dializační jednotky apod. Pevné agregáty nachází své místo i v úpravnách vody a v datových centrech a serverovnách, kde musí být zajištěn nepřetržitý provoz výpočetních systémů. Kromě těchto nezbytných zařízení, která jsou doslova alfou a omegou krytí stoprocentního provozu, existují i přenosné zdroje pro krátkodobá využití.
Přenosné zdroje s kapacitní, nebo s automatickou regulací napětí
S přenosnými agregáty se nejčastěji setkáváme na kulturních festivalech a akcích pod širým nebem, na stavbách, jakožto zdrojem výroby elektřiny pro zemní práce (tryskání, vrtací práce), anebo pro obchodní domy, výrobní haly, farmy, kde slouží pro krátkodobé pokrytí výpadku z rozvodné sítě. Pro tyto účely obvykle postačí zařízení pronajmout.
Pro napájení hydraulických strojů, zahradní techniky, elektrického vytápění, nebo osvětlení postačí zdroje výroby elektřiny s kapacitní regulací výstupního napětí. Tyto mechanismy většinou pokrývají potřebu stavebních firem, nebo požadavky chatařů a zahrádkářů. Nelze však na ně připojit citlivá elektronická zařízení (počítače, TV apod.)
Pro zajištění komplexního provozu elektrických spotřebičů včetně elektroniky (výpočetní techniky, provozu úřadů a firem, zajištění koncertů a festivalů a dalších kulturních akcí) je třeba generátor s automatickou regulací napětí AVR. Důvodem je citlivost elektroniky na kolísání vstupního napětí, které systémy AVR bezpečně regulují.
U pronájmů elektrocentrál se nejčastěji setkáváme se dvěma typy pohonných jednotek. Jsou to buď benzínové agregáty, jejichž výhodou je nízká nájemní cena a rozhodně vyšší stupeň mobility ve srovnání s dieselagregáty. Nevýhodou je pak ale větší spotřeba paliva. Zatímco u dieselových motorů spotřebujete za jednu hodinu pro výkon 30 kVA přibližně 4,5 litru nafty, pro stejný výkon benzínového agregátu počítejte až se 7 litry paliva za hodinu.