Není pochyb o tom, že hypotéka je v současnosti jedním z nejoblíbenějších a nejpoužívanějších způsobů, jak získat peníze na vlastní bydlení. V současnosti se však mluví o tom, že se zákon, který upravuje pravidla jejich poskytování, poměrně razantně změní.

Tou asi nejdůležitější změnou bude možnost zvýšení délky hypotéky, stejně jako její dědičnost. Zatímco v současnosti je přibližně 10 – 20 let, nový zákon by umožnil vzít si ji až na 50. Díky tomuto delšímu splácení by pak tuto povinnost podědili naši potomci, podle klasického zákona o dědictví.

úroky z hypotéky

To by znamenalo především nižší výši splátek. To by ocenili zejména lidé, které zajímají hypotéky bez registru, které by se tím stala ještě dostupnější. Díky tomu by mohlo bydlet „ve svém“ mnohem více lidí, což by bylo jedním z možných řešení současné bytové krize.

Je tedy velmi pravděpodobné, že se tento zákon setká u velké části veřejnosti s pozitivním ohlasem. Koneckonců dostupnější bydlení je to, co lidé žádají již mnoho let. Problém je ale v tom, že jsou zde i negativa, která si jen málokdo uvědomuje.

rostoucí náklady na hypotéku

Tím hlavním je délka splácení. Samozřejmě měsíční splátka bude nižší, avšak budeme ji platit delší dobu. A kdo může zaručit, že za pár desetiletí na tom budeme finančně stále tak dobře, abychom si ji mohli dovolit? To je něco, o čem uvažuje jen málo lidí.

Dalším problémem je fakt, že v podstatě zadlužíme své děti, a možná i vnoučata. Skutečně to chceme udělat? Nikde totiž není psáno, že se jim podaří získat takové zaměstnání, že budou moci bez problému splácet. Navíc je zde i velká pravděpodobnost, že budou chtít bydlet někde jinde, https://kdejinde.jobs.cz/volne-pozice-cez/ ať už kvůli zaměstnání nebo prostě proto, že se jim na daném místě víc líbí. A co pak?

Proto bychom k tomu měli přistupovat s velkou opatrností. Pamatujme, že čím déle budeme splácet, tím více nejistoty zde je. A tomu je rozhodně lepší se vyhnout.